147739-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för digitala parkeringstillstånd
Referensnummer: 19/272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende system för Digitala parkeringstillstånd.
Jönköpings kommun är i behov av ett moderniserat och digitaliserat system för digitala parkeringstillstånd.
Med hjälp av efterfrågat system ska hanteringen av signering, ansökan och utfärdande av tillstånd och parkeringsövervakning övergå från analogt till ett digitalt tillvägagångssätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Jönköpings kommun är en av Sveriges tio största kommuner med totalt ca 140 000 invånare. Kommunen är organiserad i 8 förvaltningar.
I efterfrågat system ska parkörer kunna ansöka och erhålla parkeringstillstånd för t.ex boendeparkering. Digitaliseringen ska effektivisera processen från ansökan till beviljat tillstånd, parkeringsövervakningen och förkortar hanteringen och utfärdande av digitala tillstånd. Systemet ska ge en bättre och mer precis bild över tillgängligheten och beläggningen i parkeringsgarage.
Mål
Målen är att det nya systemet för digitala parkeringstillstånd ska:
Erbjuda en smart digital lösning för ansökan av parkeringstillstånd
Effektivisera processen från ansökan till beviljat tillstånd
Effektivisera handläggningstider
Effektivisera parkeringsövervakning
Användarna ska uppleva att det är enkelt, tryggt och säkert att använda sig av kommunens system för digitala parkeringstillstånd
Vara tillgänglig 24/7
Vara lätt för användarna arbeta självständigt genom hela ansökningsprocessen.
Erbjuda en tjänst som är enkel, intuitiv, och individanpassade
Utvecklas i fas med omvärldens utveckling inom området digitala tjänster men också t.ex. inom AI och digital interaktion