147750-2020 - ResultatSverige-Linköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ITSM-verktyg, Linköpings kommun
Referensnummer: UH-2019-272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandling av ett (1) kontrakt med en (1) antagen leverantör. Kontraktet omfattar leverans av ett ITSM-verktyg för leverans (OnPrem) och drift på plats hos Beställaren samt leverans av tillhörande tjänster, bland annat vad gäller införande, support och felavhjälpning, i enlighet med vad som kommer att villkoras i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingscenter genomför upphandlingen på uppdrag av den upphandlande myndigheten, Linköpings kommun, som fattar beslut om tilldelningsbeslut och ingår kontrakt med leverantören.
Välkommen med er anbudsansökan!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen