147760-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyreskontrakt för nya lokaler vid Pedagogen-huset.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna/enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg. Fastighetsbeteckning: Inom Vallgraven 71:2 (s.k. Pedagogen).
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Frivillig förhandsinsyn avseende ett kommande hyreskontrakt för nya lokaler som avses att upprättas inom befintlig fastighet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.