Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenader för fjärrvärme- o fjärrkylaledningar för Gävle Energi AB
Referensnummer: 11672
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen är att få till ramavtal avseende ny- och ombyggnation av infrastruktur i mark för fjärrvärme och fjärrkyla i form av utförandeentreprenader.
Inom ramavtalet kommer avrop att ske både som generalentreprenad och delad entreprenad. I vissa fall sker samförläggning med el- och/eller optoledningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112500 Schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen