147892-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende digitaliseringskonsulter
Referensnummer: NE2019-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tjänster inom digitaliseringsområdets alla delar, från strategi och utveckling av affär till genomförande och realisering av lösningar samt uppföljning av dessa. Upphandlingen är indelad i två delområden (anbudsområden).
• Delområde 1 – Digital affärsutveckling och annan utveckling
• Delområde 2 – Data och analys
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1 - Digital affärsutveckling och annan utveckling
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48983000 Programvara för utveckling, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212321 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd konstruktion (CAD), 72212323 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd tillverkning (CAM), 72212331 Programvaruutvecklingstjänster för projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72266000 Programkonsulttjänster, 79415200 Rådgivning avseende design
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområdet avser centrala delar inom framtagning av digitala tjänster från strategi, affärsutveckling och kravställning till koncept- och systemutveckling. Uppdrag inom området innebär att leverantören ska kunna driva olika typer av digitala initiativ och projekt. Leverantören ska kunna hantera och stödja samtliga delar i en process från kravställning till slutleverans.
Leverantören förväntas stödja på strategisk, taktiskt och operativ nivå - allt utifrån projekt och behov.
Delområdet avser två inriktningar:
• Verksamhets- och affärsutveckling
• Design och systemutveckling
Del nr: Delområde 2 – Data och analys
30211300 Dataplattformar, 48983000 Programvara för utveckling, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212321 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd konstruktion (CAD), 72212323 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd tillverkning (CAM), 72212331 Programvaruutvecklingstjänster för projektledning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72266000 Programkonsulttjänster, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72316000 Dataanalys, 79415200 Rådgivning avseende design
Delområdets huvudsyfte är att skapa affärsvärde med data. Norrenergi arbetar redan idag med stora datavolymer inom flera områden men dessa används inte för att skapa affärsvärde i någon större omfattning.
Norrenergi har som ambition att ställa om sin verksamhet för att bli mer datadriven där fler beslut ska komma från insikter som grundar sig på data. Den övergripande målsättningen är att med en datadriven organisation kunna effektivisera processer och verksamheten samt skapa en ökad kundförståelse. För att kunna göra denna förflyttning där man ökar organisationens förmåga avseende hantering av data och analys så krävs det förändring och förbättring när det gäller verksamhetens verktyg, metoder och processer samt kultur. Arbetet kommer ofta ske organiserat i projekt där rolluppsättningen nästan alltid kommer bestå av personer både från leverantören och Norrenergi.
Delområdet är uppdelad i två inriktningar:
• Datadriven process och organisation
• Datahantering, analys och teknik