Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning lakvatten Valsta
Referensnummer: 22MB1347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att Entreprenören ska tömma dammen i Valsta slamlager på lakvatten. Mängden lakvatten alltid ska hållas under en angiven maxnivå i dammen, det är på Entreprenörens ansvar att denna maxnivå inte överskrids. Mängden lakvatten varierar dock över året. Lakvattnet ska sedan transporteras till Hallstensvägens tömningsstation VEGA, för uttömning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen