147956-2022 - ResultatSverige-Krokom: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskin- och transportjänster
Referensnummer: Saby 2021-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ingå ramavtal för successiva avrop av transport-, gräv-, last- och schaktmaskintjänster under avtalsperioden.
Vid större entreprenader/projekt kan kommunen komma att gå ut med separat upphandling. Snöröjning, grus- och jordleveranser och maskinarbeten på vissa avfallsanläggningar är upphandlade separat och ingår inte i detta förfrågningsunderlag.
Avtal kommer endast skrivas med leverantörer som uppfyller i upphandlingen ställda krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen