2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färjetrafik Gränna - Visingsö
Beskrivning: Jönköpings kommun inbjuder till anbudsgivning avseende driften och trafikering av färjeförbindelsen mellan Gränna och Visingsö. Färjeförbindelsen Visingsöleden med vägnummer 1001 är en allmän väg som Beställaren är huvudman för. Färjeleden är cirka 6200 meter lång och har i dag en överfartstid på cirka 30 minuter.
Intern identifierare: 25/83
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60600000 Transport på vattenvägar
Ytterligare klassificering (cpv): 34512100 Färjor, 60610000 Färjetransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000