14802-2017 - PlaneringSverige-Åsele: Avfallstransport
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av Hushållsavfall.
Referensnummer: UH-2016-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet avser att upphandla ett kontrakt med en anbudsgivare (1), avseende fackmannamässig insamling av s.k. hushållsavfall.
Omfattningen av upphandlingen i sin helhet framgår av förfrågningsunderlagets samtliga handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90511000 Sophämtning, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen