Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Vuxenutbildning distans.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sandviken.
Nuts-kodSE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen av Vuxenutbildning på distans är avslutad och har tilldelats Hermods AB och Kompetensutvecklingsinstitutet Sverige AB.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.