148022-2017 - ResultatSverige-Huddinge: Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal avseende Tekniska konsulttjänster – Akustikkonsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppdraget enligt denna förfrågan innebär att inneha befattningen akustiker inom områdena: — Mätning, — Buller (trafik, industri m.m.), — Invändig akustisk projektering, — Miljöcertifiering inom miljöbyggnad, — m.m. Precisering av villkor och förutsättningar kommer att ske i avrop.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71300000 Ingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71355000 Mätningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.