148045-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Verktygsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plåtbearbetningsutrustning
Referensnummer: 266/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42600000 Verktygsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandling av plåtbearbetningsutrustning till Lindholmens Tekniska Gymnasium i
Göteborg.
På Lindholmen byggs nu en ny skola till Lindholmens Tekniska Gymnasium som öppnar höstterminen
2020. Det Industritekniska programmet är i behov av 1 st hydralisk gradsax, 1 st kantvik, 3 st
Pelarborrmaskiner, 1 st rundvalsmaskin för leverans och installation senast under juni månad 2020. Till
Utrustningen efterfrågas också tillbehör, reservdelar, utbildning och service
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42630000 Verktygsmaskiner för metallbearbetning, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser upphandling av plåtbearbetningsutrustning till Lindholmens Tekniska Gymnasium i