Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal måleri
Referensnummer: 20/0450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tre entreprenörer i rangordning gällande måleritjänster för AB Botkyrkabyggen inkl. dotterbolags räkning. Löptiden avser 2 år med rätt att förlänga 1 + 1 år. Mervärdesavdrag medges för fossilfri fordonspark från 20 % av alla fordon. Takvolym totalt 100 MSEK.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen