14810-2020 - ÄndringSverige-JÄRFÄLLA: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning av schaktmassor för återvinning och deponering.
Referensnummer: Kst 2019/588
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Projekt Barkarbystaden pågår i dagsläget schaktning av såväl rena som förorenade jordar. Omfattningen kommer dock att öka och det uppstår därför av kommersiella och miljömässiga skäl behov av att handla upp tjänsten mottagning av schaktmassor.