148178-2021 - PlaneringSverige-Göteborg: Reparation och renovering
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Dicksonska Palatset i Göteborg (Utveckling & ROT)
Referensnummer: 0207/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons för projektet Dickonska Palatset i Göteborg (utveckling ROT projekt) och syftar till att underlätta potentiella anbudsgivarnas anbudsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Higab ska rusta upp, modernisera och skapa förutsättningar för verksamhet i Dicksonska Palatset vilket är ett av Higabs Byggnadsminnen. Denna upphandling omfattar betydande ombyggnad och underhåll av större delen av huset och dess omgivning.