148210-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal beläggning och återställning
Referensnummer: KS 2021/0181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en upphandling av ramavtal för beläggnings- och återställningsarbeten på kommunala anläggningar. Beläggningsarbeten omfattar leverans av varma asfaltsmassor och utförande av underhållsbeläggningar med eventuell plan- och lådfräsning samt justering före beläggningen, bärlager (AG), eventuellt försegling i samband med underhållsbeläggningar inom Norrköpings kommun på gator och GC-vägar. Återställningsarbeten innebär att efter schaktningar av ledningsägare eller av dessa anlitad entreprenör återställa marken till överenskommen standard. Arbetena kommer utföras inom hamnområdet, allmän platsmark, gator och parkanläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233223 Nybeläggning av körbana, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 50000000 Reparation och underhåll, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen