Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster IT Mönsterås kommun
Referensnummer: U-027-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mönsterås kommun är idag inne i en fas där det sker ett intensivt förändringsarbete inom IT vilket leder till att tiden hos de egna interna resurserna är begränsade. Till följd av detta finns behov av upphandling av timbank av erfarna konsulter.
Mönsterås kommun har behov av konsulttjänster inom IT-området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen