148330-2022 - ResultatSverige-Linköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Skvadronen
Referensnummer: UC-2021-525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Intea Garnisonen har sedan 2014 uppfört nya byggnader, benämnda Skvadronen, på en tidigare obebyggd yta på fastigheten Smedstad 1:21. Nu planeras för uppförande av sista delen Hus C som ska innehålla lokaler till Region Östergötland, ögonmottagning och logopedi samt forskningsverksamhet i samarbete med Linköpings universitet. Byggnaden är i sex (6) våningsplan inklusive källarplan och byggnadens totala area är cirka 6600 kvm, LOA. Entreprenaden är en totalentreprenad med samverkan enligt ABT 06.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen