148342-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeenteprenad - ombyggnad av Västra Kanslikasernen med option på Historiska Museet
Referensnummer: 223-1687/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kanslikasernen och Historiska museet ligger i Kv. Krubban som är ett stort och öppet kvarter centralt beläget på Östermalm i Stockholm. Projektet är en invändig och omfattande hyresgästanpassning till moderna och flexibla kontor i fastigheter med kulturhistoriskt värde. Produktionen kommer kontrolleras av en extern antikvarisk kontrollant.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen