See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för miljötekniska undersökningar för Mora, Orsa och Älvdalen
Beskrivning: Upphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen välkomnar anbudsgivare att lämna anbud på ramavtal avseende miljötekniska undersökningar. Upphandlingen avser ramavtal med en (1) leverantör för miljötekniska undersökningar och saneringsrelaterade uppdrag inom Mora, Orsa och Älvdalens kommuner. Ramavtalet omfattar bland annat: Miljötekniska undersökningar enligt MIFO fas 2 för nedlagda deponier och andra förorenade områdenProvtagning och analys av jord, grundvatten, ytvatten och sedimentRiskbedömningar och åtgärdsförslagFramtagande av upphandlingsunderlag/krav för saneringsarbetenMiljökontroll under pågående saneringsarbetenSlutrapporter efter genomförda saneringarRamavtalet gäller i ett (1) år med möjlighet till förlängning i maximalt ytterligare tre (3) år. Uppskattat totalt värde under maximal avtalsperiod är 5,3 miljoner kronor. Kompletta anbudshandlingar finns tillgängliga i e-Avrop. Välkomna att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116164:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster