148352-2020 - KonkurrensutsättningSverige-VÄSTERÅS: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilda samhällsbetalda transporter
Referensnummer: IN-IN19-0234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på persontransporttjänster avseende sjukresor, färdtjänst, skolresor för elever med särskilda behov samt resor till daglig verksamhet och dagvård i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Även utförande av andra typer av samhällsbetalda persontransporter kan förekomma som ex. kompletteringstrafik mm.
Aktuella upphandlingsområden är Arboga, Fagersta, Hallstahammar, Köping, Norberg, Sala Skinnskatteberg, Surahammar, Västerås och resor utanför bokningssystemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Arboga
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingens upphandlingsdokument.
Del nr: Fagersta
Del nr: Hallstahammar
Del nr: Köping
Del nr: Norberg
Del nr: Skinnskatteberg
Del nr: Sala
Del nr: Surahammar
Del nr: Västerås