148428-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Sjukbäddar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sängar och tillbehör till sängar - Länsupphandling
Referensnummer: U-012-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192100 Sjukbäddar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vårdsängar och tillbehör till sängar till Kommunal hjälpmedelssamverkan i Kalmar län (KHS).
Inbjudan.
Inköpscentralen i Västervik inbjuder, på uppdrag av Kommunal hjälpmedelssamverkan i Kalmar län (KHS), anbudsgivare nedan kallad leverantör, att lämna anbud på sängar med tillbehör helt i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Omfattning.
Upphandlingen avser kommunernas behov av sängar och sängtillbehör inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer produkter för ca 2 000 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen