148463-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matavfallspåsar samt hållare.
Referensnummer: 17/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Matavfallspåsar av papper, påshållare till kommuninvånare, insatssäckar till kärl, djupbehållare och matavfallssäckar till storkök.
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag på matavfallspåsar av papper, påshållare till kommuninvånare, insatssäckar till kärl, djupbehållare samt matavfallssäckar till storkök.
Leveranserna ska kunna ske till 2 leveransadresser.
Anbud kan lämnas totalt eller på enskild produktgrupp:
— Del 1 Matavfallspåsar, 9 liter;
— Del 2 Matavfallssäck, 45 liter;
— Del 3 Matavfallsbärkasse, 20-22 liter;
— Del 4 Papperssäckar;
— Del 5 Insatssäck kärl;
— Del 6 Insatssäck djupbehållare;
— Del 7 Sorteringsutrustning.
Jönköpings kommun förbehåller sig rätten att under avtalsperioden testa produkter från antagen leverantör eller annan leverantör och eventuellt byta eller tillföra vara i anbudssortimentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 24 000 000. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom utvärdering av ekonomiskt mest fördelaktigt med hänsyn taget till lägsta pris.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna ramavtal med en leverantör inom respektive område. Anbud kan lämnas på flera delar.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.7.2017.