148465-2026 - Resultat
Sverige – Kemiska produkter – Ammoniak
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAmmoniak
BeskrivningBehov av ammoniak för drift av anläggningar i Uppsala, Drefviken, Nyköping och VB Energi. Ammoniak används för att rena rökgaser från våra produktionsanläggningar Beräknad planerad användning. ca 570 ton per år. Ammoniak används kontinuerligt under driftsäsongen men främst under September till Maj
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116348:Lot:1