148470-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Larmmottagningssystem och välfärdsteknik i ordinärt boende
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLarmmottagningssystem och välfärdsteknik i ordinärt boende
BeskrivningKommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje, kallat KSON, arbetar för att öka invånarnas självständighet och trygghet med välfärdsteknik. För att möjliggöra det söker nu KSON en leverantör som kan tillhandahålla ett larmmottagningssystem där välfärdstekniska enheters aktiverade larm inkommer. Larmmottagningssystemet kommer hanteras av Trygghetsjourens hos KSONs vårdbolag Tiohundra AB med säte i Norrtälje.
Intern identifierareKSON 2025-138
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32350000 Delar till ljud- och videoutrustning, 32570000 Kommunikationsutrustning, 35121700 Larmsystem, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000