148535-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Släpvagnar – Släpkärra för hanteringsvagnar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSläpkärra för hanteringsvagnar
BeskrivningFMV ska anskaffa släpkärror med totalvikt på 3,5 ton för transport av hanteringsvagnar.
Intern identifierare24FMVU2985
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34223300 Släpvagnar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFMV ska anskaffa släpkärror med totalvikt på 3,5 ton för transport av hanteringsvagnar. Upphandlingen kommer bestå utav två avtal, ett leveranskontrakt (FMV) och ett vidmakthållandeavtal(Försvarsmakten). Giltighetstiden för leveranskontraktet ska vara 3 år med möjlighet till förlängning 2+2 år. Vidmakthållandeavtalet ska ha en giltighetstid på 3 år med möjlighet till förlängning 2+5+5 år. FMV och FM ska vara avropsberättigade på vidmakthållandeavtalet.
Intern identifierareSläpkärra för hanteringsvagnar