148537-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Port Call
Referensnummer: 8602-23003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Digital plattform för optimering av fartygsanlöp till Göteborgs hamn med syfte att förenkla anlöpsprocessen och minska utsläpp från sjöfarten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48151000 Datorstyrsystem, 48517000 IT-programvara, 48610000 Databassystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48810000 Informationssystem, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72263000 Programimplementation, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen