Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av flerbostadshus Spannlandsgatan 5-9, Högsbo
Referensnummer: Dnr. FB2020-1597
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Spannlandsgatan 5 - 9 är ett åttavånings lamellhus byggd 1961. Fastigheten består av ett flerbostadshus med 8 våningsplan och tre trapphus med totalt 70 lägenheter, två lokaler, två källarvåningar och ett vindsplan (totalt 10 våningsplan). Det ska nu genomföras en total ombyggnad av fastigheten då den tekniska livslängden på flera byggdelar är slut, samt att till viss del förbättra funktionsmåtten till dagens krav.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45442100 Målning, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen