Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökning av fartygsvraket Skytteren
Referensnummer: 384-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34513550 Sjömätningsfartyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Havs- och vattenmyndigheten har behov av att utföra vrakundersökningar. Denna upphandling avser undersökning av fartygsvraket Skytteren.
Havs- och vattenmyndigheten har erhållit uppdrag att genomföra bärgning av olja, miljöfarliga ämnen och förlorade fiskeredskap från vrak under 2020. Denna upphandling är en del i Havs- och vattenmyndighetens projekt Miljöfarliga vrak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34513550 Sjömätningsfartyg, 71351924 Undervattensutforskningar, 79961320 Undervattensfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen