148612-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vankiva: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av Entreprenadmaskiner samt tillhörande entreprenader
Referensnummer: HMAB 2020/220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
HMAB önskar anbud innehållande inhyrning av entreprenadmaskiner både inklusive förare respektive exklusive förare samt yrkesarbetare för diverse anläggningsarbeten på Hässleholms Kretsloppscenter (HKC) i Vankiva enligt maskinförteckningen.
På våra anläggningar förekommer många typer av arbeten som dessa maskiner och yrkesarbetare förväntas utföra bland annat: olika typer av sprängning, grävning, krossning, siktning, förflyttning av massor, rörläggning, mellan- och slut-täckning, schaktning, utjämning/hyvling m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14212300 Bokad och krossad sten, 15614300 Krossat ris, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43210000 Schaktmaskiner, 43262000 Maskinell utrustning för schaktning, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader, 45213270 Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning, 45213280 Bygg- och anläggningsarbeten: komposteringsanläggning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231200 Anläggningsarbete för olje- och gasledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232424 Anläggningsarbeten för avloppsmynning, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar, 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45232453 Anläggningsarbeten för avloppstrummor, 45232454 Anläggningsarbeten för regnvattenbassänger, 45233120 Vägbygge, 45243500 Anläggningsarbete för skyddsvallar, 45247210 Anläggningsarbeten för dammar, 45247230 Anläggningsarbeten för dikning, 45253000 Anläggningsarbete för kemisk industri, 45255110 Anläggningsarbeten för brunnar, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 76480000 Rörläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen