Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt gymnasium
Referensnummer: TF2019/571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad ny gymnasieskola. Enköpings nya gymnasium ska byggas inom del av fastigheten Korsängen 21:34 och 21:36. Den del av fastighetens areal som ska nyttjas uppgår till ca 20 000 kvm. Byggnadens BTA uppgår till ca 18 300 kvm med en intilliggande skolgård på ca 4000 kvm. Skolan ska innehålla klassrum, bibliotek, tillagningskök med matsal, aula, skyddsrum, makerspace, särskola, miniaulor m.m.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen