148646-2021 - ResultatSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koggen - Kv. Koggen 2, Lund
Referensnummer: 20/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnation av bostäder, gruppboende och servicebostäder inom Kv Koggen 2. Projektet består av bebyggelse i 2-4 våningar samt källare på ett av husen. Området omfattar 71 bostäder, fördelat på: • Bostäder • Servicebostäder • LSS gruppbostad Projektet omfattar ca BTA 7 400 kvm. Total tomtyta är 7 702 kvm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen