148682-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slöjdmaterial
Referensnummer: KS 2019/00244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar produkter för trä- och metallslöjd samt textilslöjd till Halmstads kommuns skolor samt fritidshem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Trä och metall - Verktyg, skydd och förbrukning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03410000 Trä, 14221000 Lera, 18513500 Silversmide, 19000000 Skinn och textilier, plast- och gummimaterial, 31600000 Elektrisk utrustning, 39190000 Tapeter och övrig beklädnad, 42660000 Verktyg för lödning, hårdlödning och svetsning; maskiner och utrustning för anlöpning och varmsprutning, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44114000 Betong, 44310000 Metalltrådsprodukter, 44316500 Smide, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44900000 Sten för byggnation, kalksten, gips och skiffer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verktyg, skydd och förbrukning för trä och metallslöjd.
Trä och metallmaterial
Del nr: 2
03410000 Trä, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44170000 Plattor, plåtar, band och folie relaterade till byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä
Trä och metallmaterial till trä och metallslöjd.
Textilslöjd
Del nr: 3
19200000 Textilier och tillhörande varor, 19400000 Textilgarn och -tråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar, 39241200 Saxar
Material och verktyg till textilslöjd.