148738-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Antitrombosstrumpor och kompressionsmaterial
Referensnummer: VF2018-0040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50-Antitrombos förbandsstumpa utan tå51-Antitrombos förbandsstrumpa med tå52-Anitrombosstrumpa med inspektionshål53-Benstrumpa rundstickad54-Benstrumpa flatstickad måttsydd55-Armstrumpa och handske rundstickad standard56-Armstrumpa och handske flatstickad måttsydd57-Strumpset för behandling av venös insufficiens58-Reglerbar / justerbar kompression59-Material för subkutan mobilisering av ödem60-BH kompression standard61-Ödemhandske bilateral62-Kompression för brännskada interim63-Kompression för brännskada
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är:VF2018-0040 Antitrombosstrumpor och kompressionsmaterial
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till 6 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2019-07-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2021-06-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.