148786-2021 - ÄndringSverige-Västerås: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad för Ny Vårdbyggnad, Program för Nytt Akutsjukhus Västerås (NAV) Etapp 1
Referensnummer: IN-IN21-0115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland planerar för ett nytt akutsjukhus i Västerås, (NAV). Akutsjukhuset planeras att uppföras i ett antal etapper. Det nya akutsjukhuset syftar till att säkerställa framtidens specialistvård. Den första etappen innehåller vårdbyggnader och utrustning för bland annat akutmottagning, röntgen, operation, sterilcentral, förlossningsvård, intensivvård, neonatalvård, vårdplatser och mottagningar, Ny Vårdbyggnad. Den totala bruttoarean för vårdbyggnaden uppgår till cirka 75 000 m2.