148829-2021 - ÄndringSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad av Industriområde Sörböle
Referensnummer: UH-2021-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunledningskontoret uppdrar till Samhällsbyggnads att genomföra utbyggnad av infrastrukturen i området enligt detaljplanens intentioner. Det innebär byggandet av gator, dagvattenlösning och VA-ledningar enligt den grova skissen nedan.
Samhällsbyggnad önskar inleda upphandling av totalentreprenad för att ta fram beräknad kostnad för utbyggnaden.