148847-2017 - ÄndringSverige-Gävle: Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GNSS-mottagare till SWEPOS.
Referensnummer: Dnr 104-2016/4535
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar GNSS-mottagare till SWEPOS,
SWEPOS är Lantmäteriets stödsystem för satellitpositionering i Sverige. Systemet består av ca 300 fasta referensstationer för GNSS-mätning.