See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vitvaror och tillhörande tjänster
Beskrivning: Upphandling omfattar inköp av vitvaror (produkter för hushåll/normal användning, semiprofessionella produkter samt professionella produkter), hushållsapparater (småelektronik) och tillhörande tjänster. Med tillhörande tjänster avses utbyten av befintliga vitvaror, i förekommande fall nyinstallation av vitvaror samt service och reparationer under garantitiden. I uppdraget ingår exempelvis uppackning/avemballering, komplett montering, installation, nedmontering/demontering samt bortförsel av befintliga utrustning/produkter, inställelse vid felanmälan samt utbildning och rådgivning för de produkter som omfattas av ramavtalet. Service och reparationer ska även tillhandahållas på kommunens befintliga utrustning/produkter (inom efterfrågade produktområden) där garantitiden har löpt ut. Leverantören ska ha erforderlig kompetens och behörighet att kunna hantera både äldre och nya moderna modeller. Befintligt utrustning/produkter är fördelat på cirka 3000-4000 produkter för normal användning (Cylinda, Bosch, Elvita, Electrolux och Asko) respektive cirka 400 professionella produkter (Miele, Electrolux). Beställningar och leveranser kommer ske successivt under avtalsperioden. Ramavtalsstart beräknas till mars år 2024. Kommunen har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör. Upphandlingen genomförs för ingående parter enligt bilaga 01, som gemensamt kallas kommunen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39700000 Hushållsapparater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92864:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711110 Kylfrysar, 39711120 Frysar, 39711123 Frysskåp, 39711130 Kylskåp, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 42716120 Tvättmaskiner, 42716200 Torkmaskiner, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 39711360 Ugnar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel