Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadehanteringstjänster
Referensnummer: 1483/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66519000 Försäkring av tekniska anläggningar, kompletterande försäkringar, skadereglering, skadeavveckling, aktuarietjänster (försäkringsmatematiska) och bärgningsförsäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal för hantering av skadeståndskrav som riktas mot trafikkontoret i egenskap av väghållare i Göteborgs stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66518200 Tjänster utförda av försäkringsbolag, 66519400 Skadereglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär bl.a. handläggning av ärenden, utredningar och rapportskrivning samt direkt kontakt och meddelande av beslut till skadelidande.