149078-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabinettdiskmaskin av enkelsidig modell
Referensnummer: V 2021/743
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning Kabinettdiskmaskinen som upphandlingen omfattar kommer att installeras i ett nytt djurhus som är under uppförande för Medicinska fakulteten, Centre for Comparative Medicine. Kabinettdiskmaskinen ska installeras under byggnadsfasen, när konsulter, hantverkare och annan behövlig personal fortfarande finns att tillgå. Denna installationsfas beräknas påbörjas i v 35 september 2021. V 39 ska installationen samt SAT vara avslutad. I leveransen ska ingå: installation, inkoppling och driftsättning av utrustningen Inklädningsplåtar En (1) reol Ett (1) diskställ avsedd för disk av flaskor kontroll inför leverans (FAT) inklusive dokumentation slutbesiktning (SAT) inklusive dokumentation dokumentation utbildning garanti på 2 år option på serviceavtal för 3 år
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning Kabinettdiskmaskinen som upphandlingen omfattar kommer att installeras i ett nytt djurhus som är under uppförande för Medicinska fakulteten, Centre for Comparative Medicine. Kabinettdiskmaskinen ska installeras under byggnadsfasen, när konsulter, hantverkare och annan behövlig personal fortfarande finns att tillgå. Denna installationsfas beräknas påbörjas i v 35 september 2021. V 39 ska installationen samt SAT vara avslutad. Enligt beräkning kommer inte slutbesiktning av det nya djurhuset i sin helhet ske förrän i slutet av december 2021. Djurhuset kommer då tas i bruk i januari 2022. Garantitiden för utrustningen ska börja gälla från det datum då godkänd slutbesiktning av det nya djurhuset har genomförts. Beräknade start- och slutfaser kan komma att justeras. I leveransen ska ingå: installation, inkoppling och driftsättning av utrustningen Inklädningsplåtar En (1) reol Ett (1) diskställ avsedd för disk av flaskor kontroll inför leverans (FAT) inklusive dokumentation slutbesiktning (SAT) inklusive dokumentation dokumentation utbildning garanti på 2 år option på serviceavtal för 3 år