Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar införande av ett nytt planeringssystem, uppföljningssystem/insatsregistreringssystem och nyckelfri hemtjänst för en mer effektiv vardag för planerare och medarbetare inom vård och omsorg. Framförallt ska god kvalitet för brukarna och deras behov ligga i fokus och insatserna kvalitetssäkras. Det innebär att nya systemen måste vara integrerat med verksamhetssystemet Procapita/Lifecare och personalschema funktionen i Heroma.