Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inventering av ålgräsängar
Referensnummer: 511-1340-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98360000 Marina tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Gotlands län, orgnr. 202100-2312 har behov av leverantör för inventering av ålgräsängar runt Gotland.
Anbudstiden kommer att vara relativt kort och därför förhandsinformeras denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen