Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ängegärde Äldreboende - Byggentreprenad
Referensnummer: KS2023/0139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungälvs kommun upphandlar entreprenör för nybyggnation av ett nytt äldreboende innehållande 90 lägenheter samt central för hemtjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211200 Byggnation av servicehus, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215213 Byggnation av vårdhem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen