Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reduktionsfiske Oppmanna- och Råbelövssjön
Referensnummer: KS 2019/349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77700000 Tjänster i samband med fiske
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar reduktionsfiske med not och bottengarn i Oppmanna- och Råbelövssjön.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77700000 Tjänster i samband med fiske
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att förbättra vattenkvalitet och ekologisk status i Oppmannasjön och Råbelövssjön i Kristianstads kommun planerar kommunen, i nära samverkan med fiskevårdsområdesföreningarna, att göra ett fullskaligt reduktionsfiske. Med anledning av detta bjuder Kristianstad kommun in till anbudsgivning på reduktionsfiske med not och bottengarn. Kommunen har ansökt om LOVA-bidrag från Länsstyrelsen till projektet. Projektets genomförande förutsätter att ekonomiska medel beviljas från LOVA och att eventuella nödvändiga tillstånd ges.