149148-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster 2019
Referensnummer: UH-2019-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för utförande av tekniska konsulttjänster enligt behov för Lycksele kommun och deltagande parter. Avtalet omfattar olika tekniska delområden som beskrivs mer utförligt i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Konstruktion
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71200000 Arkitekttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71700000 Övervakning och kontroll, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Geoteknik och mark
Del nr: 2
Trafik
Del nr: 3
Miljö
Del nr: 4
El, belysning & telekom
Del nr: 5
VA
Del nr: 6
Akustik
Del nr: 7
Arkitektur
Del nr: 8
Säkerhet och brand i byggnad
Del nr: 9
Energi
Del nr: 10
Entreprenadbesiktningar
Del nr: 11