149183-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende grafisk formgivning
Referensnummer: 18-2394
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka PTS behov av externt stöd vid grafisk formgivning så som, men inte uteslutande, formgivning av tryckt och digitalt informationsmaterial, införskaffning och produktion av bilder/illustrationer/logotyper, framtagande av grafiska profiler, produktion av annonser för tryckt och digital media samt produktion av utställningsmaterial.
PTS har för avsikt att teckna ramavtal med två leverantörer. Avropsordningen är rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen