149198-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: UH-2018-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Avsikten med denna upphandling är att tillgodose verksamhetens behov av tolkar; av kontakttolkar och distanstolkar, med hänsyn taget till kostnader, kvalitet samt miljö. Upphandlingen omfattar inte översättningstjänster eller teckenspråkstolkning.
Volym.
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på föregående års statistik och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet och volymerna.
Sammanlagt uppskattat antal tolktillfällen är ca 7 500 st. per år. Av dessa uppgår andel distanstolkningstillfällen till ca en tredjedel av totalen. Vår avsikt är dock att den andelen ska öka under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen