149203-2023 - ResultatSverige-Halmstad: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: RS221004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland bjuder in till att lämna anbud avseende Färskt bröd och konditorivaror.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811100 Bröd, 15812100 Bakverk, 15821200 Småkakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter, se Bilaga 2 Leveransförteckning.
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar varuområdet Bröd och konditorivaror enligt detta upphandlingsdokument.Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 5 milj/ SEK.
Avropande enheter:
Hallands sjukhus, Halmstad
Restaurang Utsikten, Halmstad
Hallands sjukhus, Varberg
Katrinebergs folkhögskola, VessigebroMunkagårdsgymnasiet, Tvååker
Under avtalsperioden kan enstaka enheter tillkomma.
AvgränsningUM förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar/enhet om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från lokala producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, etc.
Takvolym
Det kommande avtalets takvolym motsvarar upphandlingens uppskattade värde + 30 %.