149211-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Post- och paketsäckar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrikes transporttjänster.
Referensnummer: SR1703
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18933000 Post- och paketsäckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Public servicebolagen (PS-bolagen) Sveriges Radio, Sveriges Television (SVT), Sveriges Utbildningsradio (UR) och Sveriges Radios Förvaltningsbolag (SRF) avser att genomföra en samordnad upphandling av Utrikes transporter inkl. tullklarering i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Med utrikes transporter menas att en leverantör utför en av PS-bolagen beställd leverans från/till PS-bolagen till/från adressat i hela världen.
Sveriges Radio har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör.
SVT, UR och SRF ska ha rätt att avropa på ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18933000 Post- och paketsäckar, 64100000 Post- och budtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen