149213-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Post- och budtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagspaket och gods inrikes samt bud i Stockholms län.
Referensnummer: SR1702
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende Företagspaket och gods inrikes hela landet samt budtjänster i Stockholms län.
Upphandlingen är samordnad mellan Sveriges Radio AB, Sveriges Television AB (SVT), Sveriges Utbildningsradio AB (UR) och Sveriges Radio Förvaltnings AB (SRF).
Sveriges Radio AB upphandlar och tecknar avtal. De övriga PS-bolag inklusive SRF har rätt att avropa tjänster på detta avtal.
Upphandlingen består av två (2) delar:
1. Företagspaket och gods inrikes hela landet.
2. Budtjänster i Stockholms län.
Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en eller båda delarna av upphandlingen.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per del.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Företagspaket och Gods inrikes
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64100000 Post- och budtjänster, 64120000 Budtjänster, 60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bud i Stockholms län
Del nr: 2